Dzisiaj zachęcamy do przejechania Trasy Wschodniej (na mapie oznakowanej kolorem pomarańczowym), która liczy sobie prawie 40 kilometrów.
Podobnie jak na Trasie Północnej, także i w tym przypadku, na pewnych odcinkach będziemy jechać po drogach polnych, brukowanych (czasami także piaszczystych), więc polecamy rower górski (MTB lub inny o szerszych oponach).
Startujemy z Osiedla Północnego. Tuż za granicami miasta, z lewej strony zobaczymy Roztocze, były folwark z pomnikowymi drzewami i przylegające do niego małe jezioro Kunowskie.
W Radlicach również znajdują się pozostałości XIX-wiecznego folwarku, a po drodze do Chełpy zahaczymy o uroczą Dolinę Stobnicy.
Na wzgórzu w Chełpie znajduje się XV-wieczny kościół z ceglaną wieżą, a obok niego park dworski XIX wieku.
Dalej jedziemy w kierunku Suliszewa, ale pod drodze możemy zajrzeć do Rzecka. Tu przez wieś przepływa urocza Wardynka, a oprócz kościoła, młyna wodnego i sołtysiego dworu, pod ochroną konserwatorską znajdują się również budynki mieszkalne, inwentarskie i niegdysiejsza szkoła, a dziś świetlica.
W Suliszewie warto sfotografować kościół i obejrzeć też kompleks, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się obóz pracy, po wojnie technikum rolnicze, a obecnie Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. W okolicy wsi zewidencjonowanych jest około 30 stanowisk archeologicznych, a w pobliżu użytku ekologicznego „Jezioro Suliszewo” trafimy na pozostałości średniowiecznego zamku.
Jadąc z Suliszewa w kierunku Kołków i dalej do Korytowa bądźmy czujni, bo tu najczęściej pojawiają się stada żubrów liczące nawet ponad 20 sztuk.
W Kołkach zabytkowych obiektów nie sposób przegapić, ale skoro już tam dojechaliśmy, to warto też wiedzieć, że około 500 metrów od południowej granicy wioski (obok jeziora Stobnica) znajduje się najwyższe wzniesienie w gminie Choszczno (116,8 m n.p.m.).
Dalej mamy Korytowo, czyli wieś, która w XV – XVII wieku była miastem. M.in. kościół, dwór, park dworski i pastorówka należą do miejsc owej parafii, więc najpierw zapytajmy, czy możemy wejść na teren tych obiektów.
Z Korytowa do Radunia prowadzą dwie, równie urokliwe drogi. Raduń uważany jest za wieś rycerską, ale na początku XIII wieku należał do joannitów. Tu m.in. zobaczymy przepiękny kościół wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, przebudowany w drugiej połowie XIX wieku. W otaczającym kościół kamiennym murze znajduje się zabytkowa bramka z cegły ceramicznej.
Wracając do Choszczna pamiętajmy, że po lewej stronie drogi znajduje się jezioro Raduń. Największe w gminie, bo liczące prawie 107 hektarów, a nad nim pole golfowe Modry Las.
Dodajmy, że jeziora: Raduń, Żeńskie i Klukom połączone są ze sobą urokliwymi kanałami, a całość tworzy tzw. Szlak Trzech Jezior, ale o tym już napiszemy w kolejnym odcinku.
Te i inne wymienione tu enklawy oznakowane są na naszej mapie „Zostań bohaterem – przejedź gminę rowerem”, a na jej odwrocie znajdziemy również wiele innych ciekawostek o mijanych miejscach.
PS. Po mapę zapraszamy do miejskiego biura promocji (pokój 32, tel. 95 765 9322, [email protected]) (tk)